Filmai apie keliones

14 Netradicinių kalėdinių filmų, kuriuos verta pažiūrėti per šventes

netradiciniai kalediniai filmai

Didžiosioms metų šventėms nenumaldomai artėjant, pats metas susidaryti savo kalėdinių filmų sąrašą! Jeigu pabodo kasmet rodomas „Vienas namuose“ ir norisi pažiūrėti kažką visiškai kitokio, siūlome išbandyti vieną iš mažiau žinomų, netradicinių bei alternatyvių kalėdinių filmų.

Tai gali būti filmas, kuris nėra tiesiogiai apie Kalėdas, tačiau jo veiksmas vyksta šventiniu laikotarpiu, originali kalėdinio folkloro adapdacija, o galbūt jau kiek primiršta, tačiau puiki ir nesenstanti klasika. Nuo romantinių komedijų ir siaubo filmų, iki veiksmo trilerių ir net karo istorijų, siūlome 14 netradicinių kalėdinių filmų, kuriuos verta pažiūrėti šiais metais.

Pasikeisti vietomis / Trading Places (1983)

„Pasikeisti vietomis” turbūt nėra pirmas pavadinimas, kuris šauna į galvą galvojant apie kalėdinius filmus. Visgi šioje linksmoje komedijoje netrūksta nei juoko, nei užuominų apie Kalėdas. Filmo veiksmas sukasi apie du veikėjus – klestintį verslininką  ir benamį sukčių (juos įkūnija Dan Aykroyd ir Eddie Murphy), kurie netikėtai apsikeičia vaidmenimis. Originalus scenarijus ir puiki vaidyba – didžiausi šios juostos pliusai, kurie suteikia „Pasikeisti vietomis“ vienos geriausių visų laikų komedijos titulą.

Kerol / Carol (2015)

„Kerol“ – tai Patricios Highsmith romano „The Price of Salt“ (liet. „Druskos kaina“) ekranizacija, kuri pasakoja dviejų moterų meilės istoriją. Cate Blanchett įkūnijama paslaptingoji Kerol ir jauna fotografė Teresa susitinka per 1952 m. Kalėdas, kuomet Kerol ieško dovanos savo dukrai, o Teresa dirba universalinėje parduotuvėje. Tarp jų užsimezgęs stiprus ryšys rutuliojasi slegiamas įvairių išbandymų ir konservatyvaus to meto visuomenės požiūrio. Jausminga ir romantiška juosta, „Kerol“ – neabejotinai vienas geriausių alternatyvių kalėdinių filmų.

Kaip suomiai Kalėdų senelį… / Rare Exports: A Christmas Tale (2010)

„Kaip suomiai Kalėdų senelį“ – tai netikėtai originalus ir tikrai netradicinis kalėdinis filmas, kurį režisavo suomių režisierius Jalmari Helander. Filmo veiksmas vyksta sniegu padengtuose Suomijos kalnuose ir pasakoja kiek kitokią kalėdinę istoriją… Pasirodo, pasak vietinio folkloro, Kalėdų senelis – siaubingas padaras, kuris labiau mėgsta grobti vaikus, nei nešti jiems dovanas. „Kaip suomiai Kalėdų senelį“ – fantastinis siaubo filmas su komedijos elementais.

Krampus (2015)

Dar vienas kalėdinis filmas, kuriame persipina siaubas ir juodoji komedija, „Krampus“ pasakoja apie priemiestyje gyvenančią šeimą, kuri susirenka namo švęsti Kalėdų. Tiesa, kalėdinę idilę gadina nesibaigiantys ginčai tarp šeimos narių, o galiausiai šventinė nuotaika visai išgaruoja. Čia ir pasirodo Krampus – baisus demonas, baudžiantis visus tuos, kurie prarado tikėjimą Kalėdų dvasia. „Krampus“ tikrai įtikins, kodėl nereikėtų būti surūgusiais per Kalėdas!

Jums žinutė / You’ve Got Mail (1998)

„Jums žinutė“ nėra tradicinis kalėdinis filmas, tačiau puiki romantiška klasika, kuri sušildys net didžiausių Grinčų širdis. Filmas pasakoja apie du veikėjus (juos įkūnija Meg Ryan ir Tom Hanks), kurie yra priešai tikrame gyvenime, tačiau pamilsta vienas kitą bendraudami internete. Istorija tęsiasi nuo rudens iki pavasario, tačiau kai kurios svarbiausios scenos įvyksta būtent kalėdiniu laikotarpiu, o filme rodomų kalėdinių dekoracijų bei snieguotų gatvių tikrai pakanka šventinei nuotaikai sukurti. 

Hold the Dark (2018)

Prieinamas per Netflix, „Hold the Dark“ – įtemptas trileris, kurio veiksmas vystosi gruodžio mėnesį snieguotoje Aliaskoje. Jauna moteris pasamdo Russell Core, gamtininką ir vilkų ekspertą, ištirti jos šešiamečio sūnaus dingimą. Moteris mano, kad jos sūnų ir kitus vaikus šiose vietose grobia vilkai. Viskas tampa dar keisčiau, kai iš Irako grįžta dingusio berniuko tėtis. „Hold the Dark“ – tai visiškai alternatyvus Kalėdoms tinkantis filmas, kuris išlaikys dėmesį iki paskutinės minutės.

Kol tu miegojai / While You Were Sleeping (1995)

„Kol tu miegojai“ – klasikinis ir labai žavus filmas, kuris dažnai pamirštamas per šventinį laikotarpį, nors jo veiksmas vyksta būtent per Kalėdas ir Naujuosius Metus. Pagrindinė veikėja Lucy (vaid. Sandra Bullock) – vieniša svajotoja, kuriai per šventes dažniausiai tenka dirbti. Viskas pasikeičia, kai Kalėdų dieną ji netikėtai išgelbėja savo slaptą simpatiją nuo apiplėšimo.

Bučiuok, bučiuok, šauk, šauk / Kiss Kiss Bang Bang (2005)

Pusiau veiksmo filmas, ir pusiau komedija, „Bučiuok, bučiuok, šauk, šauk“ – tai Shane Black‘o juosta, narpliojanti per Kalėdų laikotarpį įvykusį nužudymą. Pagrindinis veikėjas Harry, aktoriumi apsimetantis vagišius (vaid. Robert Downey Jr.) atsiduria detektyvo sūkuryje kartu su vaikystės simpatija Harmony (vaid. Michelle Monaghan) ir privačiu detektyvu “Gay” Perry (vaid. Val Kilmer), kuris padeda Hariui ruoštis naujam vaidmeniui. Puiki aktorių vaidyba bei nepaliaujamas filmo veiksmas ir įtraukia, ir prajuokina.

Ledinė kompanija / The Ice Harvest (2005)

Dar vienas puikus Kalėdomis alsuojantis komiškas trileris, „Ledinė kompanija“ pasakoja apie mafijai dirbantį teisininką ir striptizo klubo savininką (vaid. John Cusack ir Billy Bob Thornton), kurie nusprendžia pasipelnyti, iš vietinio gangsterio Kalėdų išvakarėse pavogdami 2 milijonus dolerių. Iš pradžių jų darbelis atrodo sėkmingas, tačiau netrukus įvykiai pakrypsta netikėta linkme… Jeigu ieškote linksmų ir netradicinių kalėdinių filmų, „Ledinė kompanija“ tikrai turėtų atsidurti jūsų sąraše.

Vėl Kalėdos / Christmas, again (2014)

„Vėl Kalėdos“ – tai emocionalus, nepriklausomas kalėdinis filmas, kuris parodo nepagražintą Niujorką ir autentišką jo charakterį. Filmo istorija sukasi apie vienišą kalėdinių eglučių pardavėją, kuris grįžta į Niujorką norėdamas pakeisti savo gyvenimą. Čia jis sutinka paslaptingą moterį, kuri išgelbėja jį nuo savidestrukcinio elgesio. „Vėl Kalėdos“ – vienas iš mažiau žinomų kalėdinių filmų, priversiančių susimąstyti apie sudėtingą gyvenimo realybę.

Kalėdinė pasaka / Un conte de Noël (2008)

Komiška prancūzų drama, „Kalėdinė pasaka“ iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti kaip vienas iš tų, jau šimtą kartų matytų šeimyninių kalėdinių filmų, tačiau neapsigaukit – ši juosta yra kur kas daugiau! Filmo veiksmas sukasi apie disfunkcinę Vuillard šeimą, kuri susirenka namo Kalėdoms. Šeimos matriarchė visus sukvietė ne šiaip sau – ji ieško, kas iš šeimos narių galės tapti jos kaulų čiulpų donoru. Komplikuoti pagrindinių veikėjų santykiai ir puiki vaidyba – tai, kas padaro „Kalėdinę pasaką“ viena geriausių kalėdinių dramų.

Ilgas bučinys nakčiai / The Long Kiss Goodnight (1996)

Kas gali būti geriau už veiksmo pilną šnipų filmą, kurį dar papildo kalėdinė nuotaika? „Ilgas bučinys nakčiai“ pasakoja mažame miestelyje gyvenačios mokytojos Samanthos Caine (vaid. Gena Davis) istoriją. Prieš aštuonerius metus ji buvo išmesta į krantą nėščia, kamuojama amnezijos ir negalinti prisiminti, kas jai nutiko. Per Kalėdų atostogas patekusi į avariją, Samantha patiria galvos traumą ir jos gyvenime pradeda dėtis keisti dalykai.

Linksmų Kalėdų / Joyeux Noel (2005)

Jeigu ieškote visai kitoniško kalėdinio filmo, „Linksmų Kalėdų“ – tikrai dėmesio verta juosta. Ši epinė karinė drama vaizduoja per 1914 m. Kalėdas nutikusius įvykius, kuomet Pirmojo Pasaulinio karo metu tarp kariaujančių pusių buvo sudarytos neoficialios paliaubos. Filmo situacija nupasakojama prancūzų, škotų ir vokiečių karių akimis: kaip jiems tenka praleisti Kalėdas karo lauke ir kaip tai keičia jų požiūrį vieniems į kitus.

C.r.a.z.y. (2005)

„C.r.a.z.y.” – prancūzų kanadiečių filmas, kurį režisavo Jean-Marc Vallée (jo kiti darbai apima filmus „Laukinė” / „Wild“, „Dalaso pirkėjų klubas“ / „Dallas Buyers Club“ ir serialą „Nekaltas melas“ / „Big Little Lies“). Juostoje perteikiama intymi jauno homoseksualaus vaikino istorija – Zacas gimė per Kalėdas konservatyvioje šeimoje ir dėl to nuolat patiria įvairius išbandymus. Filmo veiksmas šokinėja per Kalėdas skirtingais metais ir sukasi apie asmenines Zaco patirtis.

akvile photo

Akvilė

Teksto autorė ir keliautoja
Gimiau ir užaugau Vilniuje, o šiuo metu gyvenu Izraelyje, kurio keistenybes ir savitumą vis dar bandau perprasti. Laisvalaikiu ne tik kemšu falafelius (nors tą darau irgi dažnai), bet ir nemažai keliauju, bėgioju, žygiuoju, rašau ir svajoju, o pagauta įkvėpimo savo įspūdžiais dalinuosi tinklaraštyje “Goja Keliauja”.
Back to list

Kitos istorijos

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.