Juodkalnija, Kelionės Europoje, Kelionių istorijos

Išskirtinė 800 kilometrų kelionė dviračiais Juodkalnijoje

kelione su draugais europoje

Žilvino ir jo draugų kelionė į Juodkalniją buvo išskirtinė. Šalyje keliavo ne tradiciškai, o dviračiais! Per 2 savaites aplankė daug nacionalinių parkų bei pamatė gražiausias Juodkalnijos vietas. Nuo saulėtų paplūdimių iki snieguotų kalnų. Toliau tekste Žilvinas dalinasi savo patirtimi.

Kaip pasirinkome šią kryptį?

Po pernai metų kelionės dviračiais iš Islandijos šiaurės į pietus, kuri dėl ekstremalių oro sąlygų labiau priminė sudėtingą ekspediciją, šiemet norėjosi kažko kardinaliai kitokio, daugiau saulės ir šilumos.

Mintys krypo į Balkanus, o Juodkalnija traukė dėl savo įspūdingo grožio gamtos. Nujautėme, kad tai galėtų būti puiki vieta keliauti aktyviai. Ir žinote ką? Mes neklydome!

zygis i kalnus dviraciai

idejos kelionei dviraciu europoje

Į Juodkalniją atskridome lėktuvu devyniese, kartu atsigabendami ir savo dviračius. Kelionę pradėjome ir užbaigėme Tivato mieste. Keliavome dvi savaites (05.16d.-05.30d.), per kurias nuvažiavome 800 kilometrų. Kilometražas neatrodo labai didelis, tačiau Juodkalnija yra labai kalvota šalis, keliavimas dviračiu čia nėra lengvas, ypač kai tenka kartu vežtis 20 kilogramų sveriančią įrangą, rūbus ir kitus daiktus. Kelionę geriau atspindi sukilimas, kurio čia surinkome net 16 km.

Kodėl pasirinkome keliauti dviračiais? Nes tai yra smagiausias, ekologiškiausias ir pigiausias keliavimo būdas, leidžiantis laisvai ir lanksčiai keliauti ir geriausiai pažinti vietovę, kultūrą, žmones. Sprendimas keliauti dviračiais greitai pasiteisino. Ten, kur keliautojų automobiliais ir motociklais kelionė pasibaigdavo dėl nepravažiuojamų kelių, mes judėdavome toliau, tik kartais įjungdami hike&bike režimą. Stačios įkalnės ir sniegas vargino, be gamta kaipmat atsidėkodavo įspūdingais vaizdais.

Kelionės metu aplankėme keturis iš penkių nacionalinių parkų (Durmitoro, Biogrado miško, Skadaro ežero, Lovčeno), Kotoro įlanką, gražiausius pakrantės miestus (Budvą, Tivatą, Perastą, Sveti Stefaną, Petrovaką, Ulcinį).

Juodkalnija paliko labai gerus įspūdžius, nepaisant to, kad orai čia buvo permainingi. Dėl nedidelio šalies dydžio buvo patogu keliauti dviračiu, o kalvotas reljefas ir vingiuoti kalnų keliukai neleido nuobodžiauti. Pakrantės miestai žavėjo kultūriniu paveldu, tačiau įdomiausios kelionės dienos buvo Juodkalnijos šiaurėje ir rytuose, Durmitoro ir Bjelasicos kalnuose, kur susidūrėme su sniegu⛄Norėjom nuotykių- gavom!

Šio nuotykio kaltininkas?
LKA keliautojų klubo Kauno skyrius (Fb: LKA Keliautojų klubas – Kaunas).

lankytinos vietos juodkalnijos pakranteje

pavasario gamta balkanuose

kelione i montenegro lankytinos vietos

juodkalnijos kalnai ka aplankyti

Kas labiausiai nustebino?

Gamta. Kalnai, kanjonai, upės, ežerai ir miškai atrodo išties įspūdingai. Keliaujant ne kartą teko aikčiot pamačius šiuos vaizdus, kuriuos keliaudami vis “sugėrinėjome” akimis ir fotoaparatų objektyvais.

Labiausiai sužavėjo Durmitoro kalnai, didžiausias Balkanų ežeras Skadaras, Juodasis ežeras, Taros ir Nevidio kanjonai, Kotoro įlanka. Kas nuvylė? Keliaujant vaizdingais maršrutais akį rėžė pakelėse paliktos šiukšlės. Nuo smulkesnių iki stambesnių, tokių kaip sena buitinė technika ar baldai. “Kultūringesni” šiukšlintojai šiukšlių maišus tiesiog palieka pakabintus ant medžių šakų.

ka pasiimti i kelione dviraciais

Klimatas. Juodkalnija nustebino tuo, kad čia vos per savaitę gali išgyventi visus keturis metų laikus. Jei pirmomis dienomis mėgavomės saule ir šiluma, tai jau po kelių dienų beveik dviejų kilometrų aukštyje tempėme dviračius per sniegą stačiais šlaitais ir važiavome įspūdingais sniego tuneliais, kuriuos čia padaro kiek neįprastos mūsų akiai sniego valymo mašinos. Temperatūra perpus mažesnė nei pakrantėje, plius lietus, kurio keliaudami Juodkalnijoje gavome kiekvieną dieną.

Kelionės pabaigoje, keliaudami per Lovčeno nacionalinį parką apskritai nieko nematėme dėl tiršto rūko. Dėl nenuspėjamų pavasario orų Juodkalnijoje į kelionę verta pasiimti ir šiltesnių, ir lietui atsparių rūbų.

sniegas juodkalnijos kalnuoja durmitor parkas

Kontrastai. Keliaudami aplink Juodkalniją stebėjomės, kaip greitai keičiasi aplinka. Jei pakrantėje esantys miesteliai bent akimirką priversdavo pasijusti lyg būnant Venecijoje ar Monake, patraukus į šiaurę ir centrinę šalies dalį, vaizdas stipriai pasikeičia. Daug kalnų, daug žalumos, aplink ganosi avys ir arkliai, vietiniai važinėja akyse byrančiais „Golf“ automobiliais. Jokios prabangos, tik nuoširdūs ir svetingi gyventojai.

Pakilus aukščiau-džiaugsmai sniegynuose. Nusileidus į žemyninę dalį ir toliau keliaujant pietų kryptimi keičiasi oras, stačiatikių bažnyčias keičia mečetės ir minaretai, tikintieji garsiai kviečiami melstis. Iki tol kelią pastodavusias avis keičia maži, bet piktoki vėžliukai. Pakvimpa egzotika. Vis daugėja kiek neįprastų vaismedžių, kas pažįstama- ragaujam. Grįžus į pakrantę apima maloniai keistas jausmas. Besimaudydami Adrijos jūroje, skambiai pavadintame Majami beach’e, prisimename, kad vos prieš kelias dienas dar buvome sniegynuose! Tokiais kontrastais negali nesižavėti.

sniego valymo masina juodkalnijoje

pavasaris kalnuose balkanuose

krastovaizdis kalnuose pavasari

kelione i kalnus ziemas

kelione dviraciais juodkalnijoje

Ką darytume kitaip?

Nors ir liko neaplankytų vietų, tokių kaip Prokletijės nacionalinis parkas, tačiau ilginti kelionės nesinorėtų. Dvi savaitės yra optimalus laikas keliauti dviračiu. Taigi Prokletijė parkas liekam kitam kartui. Kelionėje trūko dienų žygiams pėsčiomis po kalnus, tačiau tokios dienos kelionėje buvo numatytos, tik dėl sniego nepravažiuojamų kelių teko sudeginti vieną rezervinę dieną ir keisti tolimesnius kelionės planus, dėl ko ir praradome hike’inimui skirtą dieną. Kaltinam orą. Jei būtume planavę kelionę keliomis savaitėmis vėliau, vasarą, kelionė būtų buvusi sklandesnė, tačiau tikrai nebūtų buvus įdomesnė, taigi jei ir vėl keliautume Juodkalnijoje, rinktumėmės tą patį pavasario laiką.

pavasaris juodkalnijoje

Kam rekomenduotumėte šią kryptį?

Sunku sugalvoti, kam galėtų nepatikti ar netikti Juodkalnija. Rekomenduočiau ją visiems, tiek mėgstantiems ramesnes atostogas ir ypač tiems, kurie mėgsta nuotykius. Geriausiai laikas Juodkalnijoje praleidžiamas derinant pasyvų poilsį pakrantėje su aktyviomis veiklomis nacionaliniuose parkuose: keliaujant dviračiais, žygiuojant po kalnus ir pan. Nesvarbu kaip ir su kuo keliaujama, svarbiausia neapsiriboti pakrantės miestais ir pakeliauti šalies gilumoje, kur ir slypi visas Juodkalnijos grožis!

klimatas juodkalnijos kalnuose

vezliukas ant kelio juodkalnijoje

kelione dviraciais i kalnus uzsienyje

ekstremalus zygis dviraciais juodkalnijoje

durmitor parkas juodkalnijoje

budva pakrante juodkalnijoje

Nuotraukos: iš asmeninio Žilvino Zajančkausko albumo.

Žemėlapiai žymėti jūsų nuotykius

Pasaulio žemėlapis su smeigtukais – Senovinis rudas/melsvas (Detalus)

119.00199.00

Pasaulio žemėlapis su smeigtukais – Modernus juodas (Detalus)

119.00199.00

Pasaulio žemėlapis su smeigtukais – Retro melsvas (Detalus)

119.00199.00
Back to list

Kitos istorijos

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *