Filmai apie keliones

Filmai apie keliones automobiliu: 20 puikių juostų, kurios numalšins kelionių troškulį

filmai apie keliones automobiliu

Filmai apie keliones automobiliu – puikus būdas pabėgti nuo realybės ir bent kiek apmalšinti kelionių troškulį, kai iš tiesų keliauti neturime galimybės. Ar tai būtų komedija, drama, ar net siaubo filmas – tokios juostos niekada nenusibosta, nes yra pilnos netikėtų iššūkių, staigmenų ir pakeliui nutinkančių nesusipratimų.

Be to, dauguma filmų, kur veikėjai leidžiasi į kelionę automobiliu, turi ir kitą bendrą bruožą: čia visada nemažiau svarbi ir vidinė, savęs atradimo kelionė. Juk sakoma – svarbu ne pats kelionės tikslas, bet tai, kas nutinka pakeliui!

Siūlome 20 puikių įvairaus žanro filmų apie keliones automobiliu (o kartais – ir autobusiuku, motociklu ar kita netikėta transporto priemone), kurie privers juoktis ir verkti, susimąstyti apie žmonių santykius, įkvėps keliauti ar tiesiog padės turiningai praleisti laiką.

Žalioji knyga / Green Book (2018)

Daugybės apdovanojimų pelniusio, pagal tikrą istoriją sukurto filmo „Žalioji knyga“ veiksmas vyksta šeštojo dešimtmečio Amerikoje. Storžievis italų kilmės apsaugininkas (Viggo Mortensen) gauna pasiūlymą padirbėti talentingo juodaodžio pianisto (Mahershala Ali) vairuotoju, kai šis leidžiasi į koncertinį turą po pietines JAV valstijas. Nors iš pradžių ir sunkiai sutardami, du visiškai skirtingi veikėjai pradeda vienas kitą vertinti ir tampa bičiuliais.

Mažoji mis / Little Miss Sunshine (2006)

„Mažoji Mis“ – puiki komedija apie disfunkcinę Hūverių šeimą, kurioje vaidina daugelis garsių aktorių, įskaitant Steve Carell ir Toni Collette. Filmas pasakoja apie nuotykių pilną šeimos kelionę juokingu geltonu VW autobusiuku, į kurią jie leidžiasi sužinoję, jog jauniausia šeimos atžala yra pakviesta dalyvauti „Mažoji Mis“ rinkimuose. Nuolatiniai šeimos narių ginčai, autobusiuko techninės problemos ir netikėti iššūkiai – tai tik keletas dalykų, kurie nutinka kelionės metu…

Per žingsnį nuo šlovės / Almost Famous (2000)

„Per žingsnį nuo šlovės“ – pusiau autobiografinė režisieriaus Camerono Crowe komiška drama, paremta jo paties išgyvenimais. Crowe, kaip ir pagrindinis filmo herojus Williamas, septintajame dešimtmetyje dirbo „Rolling Stone“ žurnalui ir nuolat keliavo po šalį lydėdamas įvairias roko grupes jų koncertiniuose turuose. Filmas pasakoja apie Williamo potyrius ir išgyvenimus kelyje, vertingas gyvenimiškas pamokas ir pirmąją meilę.

Kelionė be ribų / The Road Within (2014)

Nepriklausoma drama „Kelionė be ribų“ – tai Vincento, jauno vaikino, gyvenančio su Tureto sindromu, istorija. Po motinos mirties Vincentas atsiduria jaunimo centre, kur susipažįsta su nuo obsesinio-kompulsinio sutrikimo kenčiančiu Alexu ir anoreksija sergančia Marie. Trijulė nusprendžia pasiskolinti jų gydytojo automobilį ir leistis į kelionę prie jūros – Vincentas ten nori išbarstyti savo motinos pelenus.

Telma ir Luiza / Thelma & Louise (1991)

Vienas žinomiausių visų laikų filmų apie keliones automobiliu, „Telma ir Luiza“ – tai tikra klasikinė juosta, nepraradusi savo žavesio net ir praėjus 30 metų nuo jos išleidimo. Filmas pasakoja apie dvi drauges: Telmą (Geena Davis) ir Luizą (Susan Sarandon), kurios, įvykiams pasisukus netikėta linkme, yra priverstos bėgti nuo policijos ir sprukti į Meksiką. „Telma ir Luiza“ – smagus kelionių filmas, kuris kartu nagrinėja ir gana rimtas feminizmo, moteriškos draugystės ir moterų vaidmens visuomenėje temas.

Bukas ir bukesnis / Dumb and Dumber (1994)

Dar vienas klasikinis filmas apie keliones automobiliu, „Bukas ir bukesnis“ yra ir viena juokingiausių visų laikų komedijų. Sukurta brolių Farelų, ši juosta seka dviejų kvailokų draugų, Loido (Jim Carrey) ir Hario (Jeff Daniels) nuotykius, kai jie keliauja po šalį bandydami į akį kritusiai damai grąžinti pamestą lagaminą. Duetas vairuoja Hario furgoną, kuris perdarytas taip, kad atrodytų kaip gauruotas šuo, ir nuolat patenka į netikėtas, keistas ir be galo juokingas situacijas.

Taip pat ir tavo mamą / Y Tu Mamá También (2001)

Vienas geriausių visų laikų filmų apie keliones automobiliu, „Taip pat ir tavo mamą“ pelnė geriausio scenarijaus Oskaro nominaciją režisieriui Alfonso Cuarón, o pagrindinius filmo aktorius – Diego Luna ir Gael García Bernal – pavertė tarptautinėmis žvaigždėmis. Juosta pasakoja apie du 19-mečius, Julio ir Tenoch, kurie keliauja automobiliu per Meksiką link nuostabaus grožio paplūdimio. Prie vaikinų prisijungia ir vyresnė Tenocho pusbrolio žmona, kuri suteikia jiems neįkainojamų gyvenimiškų pamokų. Aistrų, pavydo, skausmo ir meilės pilna istorija taip pat parodo ir nepagražintą Meksikos kasdienybę.

Motociklininko dienoraštis / The Motorcycle Diaries (2004)

Kitas puikus filmas, kuriame vaidina Gael García Bernal, „Motociklininko dienoraštis“ yra paremtas Ernesto Če Guevaros memuarais, kuriuos šis parašė dar prieš tapdamas marksistu revoliucionieriumi. Bernalis vaidina jaunąjį Guevarą, kuris kartu su savo geru draugu Albertu Granado (Rodrigo de la Serna) leidžiasi į kelionę motociklu po Pietų Ameriką. Nuo Andų kalnų iki Maču Pikču, kelionė juos veda pro gražiausias ir ikoniškiausias žemyno vietas, bet kartu atskleidžia ir socialinę bei politinę neteisybę.

Transamerika / Transamerica (2005)

Vienas geriausių nepriklausomų kelionių filmų, „Transamerika“ – tai vidutinio amžiaus transseksualios moters Bri Osborn istorija (ją puikiai vaidina Felicity Huffman). Laukdama lyties keitimo operacijos, Bri netikėtai sužino, kad turi 17-metį sūnų, vardu Tobis, kurį turi ištraukti iš kalėjimo Niujorke. Po susitikimo Bri ir Tobis leidžiasi į kelionę automobiliu link Los Andželo: pakeliui jie turi galimybę geriau pažinti vienas kitą.

Groja Liuvinas Deivisas / Inside Llewyn Davis (2013)

Šioje juodojo humoro komedijoje Oscaras Isaacas vaidina folk muzikos atlikėją Liuviną Deivisą, kuris šeštojo dešimtmečio Niujorke vos suduria galą su galu ir yra nuolat priverstas glaustis pas draugus ar pažįstamus. Ieškodamas gyvenimo prasmės ir įkvėpimo, Liuvinas leidžiasi į kelionę iš Grinvič Vilidžo į Čikagą – šio miesto vietiniame klube jis sutinka svarbų prodiuserį, kuris gali duoti postūmį jo muzikinei karjerai.

Kelyje / On the Road (2012)

Kaip turbūt ir atspėjote, filmas „Kelyje“ buvo pastatytas pagal kultinį to paties pavadinimo Jacko Kerouaco romaną. Istorija pasakoja apie jauną rašytoją Salą Paradise, kurio gyvenimas pasikeičia sutikus laisvo būdo automobilių vagį Dyną Moriartį ir jo nepilnametę žmoną Marylou. Tikėdamasis pasisemti įkvėpimo rašymui, Salas nusprendžia prisijungti prie naujųjų draugų ir leistis į pašėlusią kelionę automobiliu per visą šalį – kartu tai tampa ir svarbi savęs pažinimo odisėja.

Labas, mes Mileriai / We’re the Millers (2013)

Nors „Labas, mes Mileriai“ galėtų būti pavadintas šeimyniniu kelionių filmu, žiūrėti jo kartu su vaikais tikrai nerekomenduojama… Filmas pasakoja apie smulkų marihuanos prekeivį (Jason Sudeikis), kuris įkalba savo kaimynę striptižo šokėją (Jennifer Aniston) ir du problemų kamuojamus paauglius apsimesti pavyzdinga šeima ir kartu iš Meksikos į JAV pargabenti narkotikų siuntą. Veiksmo ir nešvankių juokelių pilnas filmas privers jus juoktis iki paskutinės minutės.

Tikra istorija / The Straight Story (1999)

Davido Lyncho režisuotas ir tikra istorija paremtas filmas, „Tikra istorija“ – tai biografinė drama, pasakojanti apie užsispyrusį senioką Alviną Straightą ir jo neįtikėtiną kelionę. Būdamas silpnos sveikatos, Alvinas svajoja aplankyti savo ką tik insultą patyrusį, kitoje valstijoje gyvenantį brolį. Pats negalėdamas vairuoti automobilio, Alvinas nusprendžia kelią įveikti pasikinkęs elektrinę žoliapjovę. Jo kelionė iš Ajovos į Viskonsiną – pilna išbandymų, įspūdingų kraštovaizdžių ir įdomių susitikimų.

Come as You Are (2019)

„Come as You Are” – tai amerikietiška 2011 m. belgiško filmo „Hasta la Vista“ versija. Paremta tikra istorija, ši komiška kelionių drama pasakoja apie tris jaunus, įvairias negalias turinčius vyrus, kurie nusprendžia išsinuomoti automobilį ir vykti į neįgaliems žmonėms pritaikytą viešnamį – tam, kad pagaliau galėtų išbandyti sekso teikiamus malonumus. Šis be galo jausmingas, smagus ir juodojo humoro nestokojantis filmas jautriai kalba apie ne visada patogias ir dažnai nutylimas temas.

Zombių žemė / Zombieland (2009)

Filmai apie keliones automobiliu gali būti ir kiek netikėti – kaip ši apokaliptinė komedija, pasakojanti apie pasaulį, kuriame knibždėte knibžta zombių. Grupelė išgyvenusių žmonių (juos vaidina Woody Harrelson, Jesse Eisenberg, Emma Stone ir Abigail Breslin) keliauja per visą šalį link Los Andželo, tikėdamiesi, kad ten galės rasti saugų prieblobstį. Veiksmo ir smagių juokelių kupinas filmas paliečia ir rimtesnes temas, pavyzdžiui, žmogiško ryšio ir draugystės svarbą.

Nebraska (2013)

„Nebraska“ – puiki komiška drama apie senstelėjusio ir kiek nukvakusio tėvo bei jo sūnaus santykius. Vudis Grantas (Bruce Dern) gauna laišką apie 1 mln. dolerių laimėjimą – tam, kad atsiimtų pinigus, jis ruošiasi keliauti į Linkolną, Nebraską. Vudžio sūnus Deividas, net ir suprasdamas, kad laimėjimas yra apgavystė ir jokie pinigai neegzistuoja, leidžiasi į kelionę kartu su tėvu. Kartu jie keliauja apsupti kukurūzų laukų ir vidurio Amerikos kraštovaizdžio, nuklysdami ir į sudėtingą Grantų šeimos praeitį.

Queen & Slim (2019)

Po kiek nejaukaus pirmojo pasimatymo, Kvyn (Jodie Turner-Smith) ir Slimas (Daniel Kaluuya) važiuoja namo, kai juos dėl nedidelio pažeidimo sustabdo policija. Įvykiai pasisuka netikėta linkme, ir naujai iškeptai porelei nelieka nieko kito, kaip sprukti nuo teisėsaugos. „Queen & Slim” – tai romantinė kriminalinė drama, kuri parodo afroamerikiečių bendruomenėse paplitusią socialinę neteisybę ir kalba apie įvairias svarbias temas: nuo vergovės ir religijos, iki feminizmo ir vyriškumo sampratos.

Žaidimas su ugnimi / Flirting with Disaster (1996)

„Žaidimas su ugnimi“ – be galo juokinga juodojo humoro komedija apie neseniai tėvu tapusį neurotišką mokslininką Melą (Ben Siller), kuris leidžiasi į kelią ieškoti savo biologinių tėvų. Prie Melo prisijungia jo žmona Nancy (Patricia Arquette) su naujagimiu bei įvaikinimo agentūros darbuotoja Tina (Téa Leoni) – kartu jie keliauja po JAV susitikdami su potencialiais kandidatais. Kaip turbūt ir atspėjote, kelionė pavirsta į nenutrūkstamą nuotykį su daugybe staigmenų ir juokingų nutikimų.

Wendy and Lucy (2008)

Be galo jausminga drama, „Wendy and Lucy“ pasakoja apie namų neturinčią moterį Vendi (Michelle Williams), kuri keliauja automobiliu į Aliaską kartu su savo šuniu Liusi, tikėdamasi gauti darbą konservų fabrike. Pakeliui automobilisi sugenda, Liusi pradingsta, o Vendi, norėdama tęsti kelionę, turi išspręsti daugybę problemų. Filmas paliečia sudėtingas temas, įskaitant socialinę neteisybę ir sistemos trūkumus, tačiau kartu parodo, kokią galią turi savitarpio pagalba ir žmonių gerumas.

Vingiuotas kelias namo / Due Date (2010)

„Vingiuotas kelias namo” – juodojo humoro nestokojantis filmas apie kelionę automobiliu, į kurią leidžiasi savanaudis darboholikas Peteris (Robert Downey Jr.), tikėdamasis pasiekti Los Andželą iki jo dukros gimimo. Peteris yra priverstas keliauti kartu su aktoriaus karjeros siekiančiu Ethanu (Zach Galifianakis), kuris pakeliui dar nori sustoti Didžiajame Kanjone ir išbarstyti savo mirusio tėvo pelenus. „Vingiuotas kelias namo“ – puiki lengva komedija neįpareigojančiam vakarui.

akvile photo

Akvilė

Teksto autorė ir keliautoja
Gimiau ir užaugau Vilniuje, o šiuo metu gyvenu Izraelyje, kurio keistenybes ir savitumą vis dar bandau perprasti. Laisvalaikiu ne tik kemšu falafelius (nors tą darau irgi dažnai), bet ir nemažai keliauju, bėgioju, žygiuoju, rašau ir svajoju, o pagauta įkvėpimo savo įspūdžiais dalinuosi tinklaraštyje “Goja Keliauja”.
Back to list

Kitos istorijos

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.