Kelionės Europoje, Kelionių istorijos, Ukraina

Kelionė į Černobylio avarijos vietą. Ekskursijos maršrutas ir patarimai

ar saugu vykti i cernobyli

Kelionė į Černobylį vieniems kelia susižavėjimą, kitiems baimę. Šarūnas Jasiukevičius, Praeities žvalgas projekto autorius, ne tik leidosi į nelegalų žygį po Černobylio teritoriją, bet ir ėmė organizuoti išskirtines ekskursijas, kurių negali pasiūlyti kiti organizatoriai. Interviu jis dalinasi apie vietas, kurias galima aplankyti, kodėl reikia keliauti su grupe ir ar tikrai saugu šioje teritorijoje. Ekstremalių pojūčių ieškotojai tikras ras kažką naujo!

marsrutas i cernobyli

Kaip ir kada Jūsų projekte atsirado Černobylio kryptis?

Tiesą sakant, aš apskritai neplanavau užsiimti kelionių organizavimu. Keliaudavau pats vienas ar su žmona. 2014 metais sugalvojau, kad noriu pamatyt Černobylį. Pradžioje ieškojau, kas galėtų suorganizuoti legalią ekskursiją, bet nei viena agentūra Kijeve negalėjo pasiūlyti nieko, kas būtų verta dėmesio. Visos ekskursijos pagal standartinį Černobylio zonos administracijos patvirtintą maršrutą ir be patekimo į pastatus, su labai ribotu kai kurių objektų lankymu. O man reikėjo daugiau.

Tuomet pirmą kartą leidausi į nelegalų žygį po Černobylio zoną. Nuotykis buvo plačiai aprašytas žiniasklaidoje, bet kas norintis gali rasti begalę informacijos Google (istoriją apie Šarūną galite paskaityti Delfi straipsnyje). Kelionės metu buvo labai karšta, dienomis siekė net iki 37 laipsnių šilumos, o neštis ant nugaros reikėjo daug. Po žygio supratau, kad tikrai norėsiu vėl grįžti į Černobylį ir pamatyti daugiau. Nenorėjau sekantį kartą taip vargti su sunkia kuprine – nusprendžiau vykti į legalią ekskursiją ir pasislėpti zonoje atsargų.

Bandžiau derinti su ukrainiečių agentūromis, tačiau vėl susidūriau su ta pačia problema – viskas tik oficialiai, laikantis taisyklių su lydinčiu pareigūnu. Supratau, kad tokiomis sąlygomis slėptuvių nepasidarysiu. Kreipiausi tiesiai į Černobylio zonos administraciją. Pradžioje niekas su manim nebendravo, paskui per pažįstamus pavyko prisibelsti.

Atsakė, kad priims, išduos leidimus, bet jie dirba tik su agentūromis. Turiu vežti turistus. Taip surinkau pirmas keletą grupių, kol pasidėjau pakankamai atsargų antram žygiui. Kai keliai buvo praminti ir žmonės Lietuvoje sužinojo, kad galiu nuvežti į Černobylį bei per vieną dieną parodyti daugiau nei ukrainiečių agentūros parodo per dviejų dienų turus – pasileido keliautojų srautas.

Pastebėjau, kad įprastos kelionių agentūros taip pat bando tokias keliones organizuoti. Tik jie dirba su ukrainiečių agentūromis – tarpininkauja už komisinį. Patarčiau keliautojams labai atidžiai perskaityt kelionių programas ir lankomų objektų sąrašus, kad netektų nusivilti. Tos ekskursijos labai skiriasi nuo to, ką darau aš.

cernobylio elektrine ekskursijos

apleistas tankas cernobylio teritorijoje

apleisti butai po cernobylio avarijos

Ar esant radiacijai yra saugu vykti i Černobyli? Ar nėra pasekmių rizikos?

Lankantis vienos dienos ekskursijoje, sukaupta radiacijos dozė ne didesnė nei nuskrendant lėktuvu iki Londono. Be abejo, kad reikia laikytis tam tikrų saugumo taisyklių. Jei ten būtų visiškai saugu, žmonės galėtų gyventi. Tad visiškai saugu ties Černobyliu nėra, bet elgiantis protingai ir laikantis taisyklių rizika minimali.

apleisti pastatai cernobylyje

Kokiu metų laiku geriausia vykti?

Kaip kam labiau patinka. Man labiausiai patinka rudenį. Tada medžiai būna be lapų, dažniausiai lynoja, dažnai būna rūkas. Labai postapokalipsinė atmosfera. Bet ne visiems žmonėms patinka lietus, tai jie aukoja vaizdus ir keliauja šiltu metų laiku. Tada geras oras, bet medžių lapai labai daug užstoja.

Aš neorganizuoju ekskursijų žiemą ir vasarą. Vasarą Ukrainoje oras maždaug 5 laipsniais šiltesnis nei Lietuvoje, o taisyklės draudžia atvirus drabužius. Vasarą tenka paprakaituoti. Nemalonu. Žiemą būna šalta, drėgna ir kai kurie keliai užsnigti nepravažiuojamai.

kelione i cernobyli saugumas

priepetes miestas kaip aplankyti

prepetes miestas ukrainoje

Kaip reikėtu pasiruošti šiai kelionei prieš išvykstant?

Vykstant su manimi nieko ruoštis nereikia. Užtenka turėti proto, pasą, vairuotojo pažymėjimą ir telefoną nuotraukoms.

Kokie populiariausi objektai yra aplankomi?

Galbūt reikėtų klausti ne kokie, o kaip? Yra kelios galimybės. Vienos dienos ekskursijos metu trumpai aplankomi visi pagrindiniai objektai. Stengiuosi ne tik parodyt, bet ir parodyti gerokai daugiau, nei įmanoma įprastų ekskursijų metu. 5 dienų turo metu parodau praktiškai visus esminius objektus. Yra galimybė netgi patekti į elektrinės vidų ir vieną dieną žvejoti garsiuosius Černobylio šamus.

Platesni abiejų variantų aprašymai:

radiacija cernobylio zonoje pripeteje

Koks dažniausiai būna keliones maršrutas? Kiek laiko? Ar yra galimybe rinktis trukmę?

Yra dvi galimybės. Vienos dienos ekskursija su didele grupe už 230 eur, arba 5 dienų turas su maža grupe žmonių už 1100 eur.

Standartinis vienos dienos maršrutas prasideda nuo kontrolės posto Dytiatki, važiuojam į Černobylio miestą. Po to kertam 10-ties kilometrų zonos kontrolės postą ir lankome objektus ten. Pradedame nuo Duga antenos su kontrolės pastatais, mokymo klasėmis, technine dalimi. Vėliau važiuojam į Kopači kaimą pažiūrėt ten paliktos technikos ir paskaitinėt zonos nelegalų – stalkerių paliktų įrašų registracijos knygoje. Ten yra jų bazė. Po Kopači vykstame į nebaigtų statyt 5 ir 6 rektorių aušinimo kaminus, iš karto po to prie sprogusios elektrinės.

Dar pakeliui sustojam pamaitinti šamų gigantų elektrinės aušinimo tvenkiniuose. Pabaigai lieka 4 val trukmės pasivaikščiojimas po miestą vaiduoklį Pripetę.

5 dienų turo metu semiam zoną pilnom saujom. Lankom visas įmanomas ir legaliai neįmanomas vietas. Tokias, kaip technikos kapinynai, pionierių stovyklos, Janov geležinkelio stotis, nutolę zonos kaimai . Norintys netgi gali pasilikti nakčiai Pripetėje stalkerių butuose.

zygys i cernobyli ukrainoje

ka pamatyti cernobylyje

kelione i cernobylio zona

Kokie 3 dalykai jus labiausiai stebina Černobylio apylinkėse?

Pradžioje stebino viskas. Pirmą kartą pamačiau, kaip atrodo pasaulis po apokalipsės. Dabar jau nebe tas. Bet vis tiek top 3 dalykai, kurių didybė visada užima kvapą: Pripetės miestas, Duga antena ir reaktorių aušinimo kaminai.

Ar esate turėję ekstremalių nutikimų vykstant į Černobylį, ar jame?

Nelegalus žygis buvo vienas didelis savaitės trukmės nuotykis. Pirmą kartą ėjau su vietiniu vedliu, antrą kartą vedžiau grupę, o trečią kartą leidausi visiškai vienas. Tas kartas labai įsirėžė atminty. Laukiniai žvėrys, policijos, pasienio pareigūnai, kiti zonos nelegalai. Niekada nežinai ką sutiksi ir kokie bus jo ketinimai. O legalių ekskursijų metu irgi dažnai pasitaiko nuotykių.

Kartą buvo nulūžęs ratas zonoje. Ilgai užtruko, kol suorganizavau evakuaciją iš ten. Esu tuos nuotykius aprašęs savo feisbuko paskyroje. Kelis kartus pats to nežinodamas esu pravežęs per sieną narkotikų. Grupėje vyko narkomanai, kurie vežėsi savo priemones. Vienas atvejis buvo, kad papuolė narkomanas sergantis diabetu. Dozė narkotikų, dozė insulino. Ir taip visą kelią. Pripetėje išėjom 4 valandom. Tas apkvaitęs pamiršo savo insuliną mašinoje. Vos nenumirė.

kelione i pripete baseinas

lenino paminklas ukrainoje

kelione i cernobyli

Ar pati šalis džiaugiasi turistais atvykstančiais aplankyti šią vietą? Ar keliauja ten ir patys ukrainiečiai?

Ukraina apskritai gana keista šalis. Jie ilgą laiką palaikė tamprius ryšius su Rusija. Tai tas mentalitetas įsirėžęs gana giliai į visuomenės pasąmonę. Sakyčiau jie strigę 90-uosiose. Maždaug kai žlugo Sovietų sąjunga, Lietuva pradėjo spartų progresą vakarų civilizacijos link, o Ukraina taip ir liko tame suirutės, perversmo etape.

Daugumai žmonių ir pareigūnų ant turistų visiškai nusišvilpt. Jie gyvena savo gyvenimus taip, kad kuo mažiau rūpesčių turėtų. O jei kas kelia rūpesčius, tai pasirūpina, kad pats kėlėjas jų turėtų dar daugiau. Aišku, būtina pažymėti, kad jų požiūris į lietuvius nepalyginamai draugiškesnis, nei į kokius lenkus.

ugnegiasiu masinos cernobylyje

elektros tinklai cernobylyje

Kodėl vertėtų vykti su grupe, o ne organizuoti savarankiškai?

Savarankiškai patekti labai sudėtinga. Žygis trunka savaitę. Pėsčiomis reikia nueiti apie 140 km. Taip pat reikia žinot maršrutus, saugias vietas nakvynei, kur gauti neradioaktyvaus vandens ir t.t.

Ar kiekvienam vertėtų aplankyti šią vietą?

Manau, kad jei kyla klausimas kodėl reikia kažką aplankyti, tai tada nereikia. Užtenka sėdėt priklijavus subinę prie sofos ir rašyt piktus komentarus 🙂

Nuotraukos iš asmeninio Šarūno Jasiukevičiaus archyvo.

kaip patekti i pripete apleistas butasatrakcionai pripetes miesta ekrainoje

ar saugu cernobylio ekskursijose

Kitos istorijos

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *