Kelionių patarimai

Norintiems slidinėti: reikalinga įranga, drabužiai, minimalios kainos, pradedančiųjų klaidos

slidinejimas gruzijos kalnuose

Tikrai viską apie slidinėjimą žino jau 25 metus šiuo sportu užsiimantis judėjimo entuziastas ir parduotuvės „Laukinis sportas“ savininkas Tomas Žurkus. Kitą mėnesį į kalnus jis vyks jau penktąjį kartą šiais metais. Jei nori spėti prisijungti ir tu, turi žinoti, kokia įranga ir drabužiai yra reikalingi, už kiek visa tai gali įsigyti ar išsinuomoti pigiausiai, kokiuose kurortuose slidinėti yra smagiausia ir kaip to išmokti greičiausiai.

laukinis sportas iranga

Ką, norint pradėti slidinėti, pradžioje verčiau nuomotis, o tik vėliau įsigyti? Kas sudaro minimalų slidininko krepšelį?

Nereikia išleisti milžiniškų pinigų sumų pirmam slidinėjimui. Kol nežinai, ar tau tai patinka ar ne, verta nuomotis visą inventorių: slides, batus, šalmą, akinius. Striukę, kelnes pirmus metus žmonės paprastai pasiskolina iš draugų. Dalį drabužių, žinoma, tikrai reikia įsigyti savo. Tai slidinėjimo kojinės, termo apranga, prakaitą išgarinantis šiltesnis megztukas, liaudyje vadinamas flisiuku.

O ant termo palaidinės paprasto džemperio užsivilkti negali?

Medvilnė sugeria drėgmę, viskas turi dirbti kartu. Jeigu vilki apatinę termo aprangą, bet ant viršaus užsidedi medvilninį džemperį, prakaitas nebus išgarintas. Tuomet termo drabužiai paprasčiausiai „nebeveiks“. Jeigu aš noriu trečiam žmogui perduoti pinigus ir duodu antram, o jis jų neperduoda, trečiasis paprasčiausiai pinigų negauna. Taip ir viršutinis megztukas yra išgarinimo vagis, kuris drėgmės neatiduoda.

laisvalaikio dovanos slidinejimo akademija

Kokį panašiai biudžetą pradedančiam slidininkui reikėtų numatyti? Ar labai skiriasi pigios ir brangios įrangos kokybė? Kiek ilgai pigiausias inventorius tarnaus?

Jei pirmus metus nusipirksi brangų inventorių, nereiškia, kad geriau čiuoši, ne. Dažniausiai tai netgi kenkia. Viską reikia daryti iš eilės: pradedi nuo pradedančiojo slidžių, paaugus slidinėjimo lygiui, perki aukštesnio lygio slides, jei nori sportuoti, perki sportines.

Pigiausia inventorius gali „laikyti“ lygiai tiek pat, kiek ir brangiausias, tik klausimas kiek laiko ji tau tiks. Jeigu 10 metų čiuoži vienodu stilium – viskas gerai, tačiau žmogus linkęs tobulėti ir pigiausias inventorius, tiksliau jį būtų pavadinti pradedančio inventoriumi, tiks tol, kol būsi pradedantis. Išaugus iš šio lygio, slidė tave stabdys, neleis tobulėti.

slidinejimo iranga pigiau

Vienas gali įsigyti senesnį inventorių, kitas – visiškai naują. Šalmo kainos gali varijuoti nuo 20 iki 300 Eur, slidžių – nuo 150 iki 1000 Eur ir daugiau. Tačiau norint visą slidinėjimui reikalingą įrangą – slidinėjimo batus, slides, šalmą, akinius – įsigyti pigiau, pradedantysis gali pakakti ir 120–150 Eur. Įrangą nuomojantis iš Lietuvos savaitei, paketas kainuoja apie 60–70 Eur. Austrijoje, Italijoje vidutinio lygio inventoriaus nuoma kainuoja perpus brangiau – apie 150 Eur.

Su apranga tas pats: galima tilpti į 200 Eur, galima sumokėti 2000 Eur, žiūrint kaip prabangiai nori apsirengti. Gera, čiuožinėjimui tinkanti striukė gali kainuoti 100 Eur arba 1000 Eur. Taip pat reikia žiūrėti kokia drabužio kokybė, iš kokios medžiagos jis pagamintas. Asmeniškai, tam netaupyčiau, pats turiu prieš 10–12 metų už 200 Lt pirktas pirštines. Jos kainavo labai daug, tuo metu tikriausiai mano alga buvo 450 Lt, tačiau jas naudoju iki šiol. Pirštines už 50 Eur galbūt naudosi 10 sezonų, o tas, kurias pirksi už 10 Eur jau po metų reikės keisti – supliš, prakaituos ranka, peršlaps. Mūsų parduotuvėje jos kainuoja nuo 25 iki 80 Eur, termo aprangos komplektas – 49–59 Eur, kojinės – 15 Eur, flisiukas – apie 10 Eur, akiniai – apie 40 Eur. Nuo vasario vyksta išpardavimai, visą aprangos komplektą galima įsigyti ir į 200 Eur, šiais laikais tai nebėra brangus sportas.

Kiek laiko Europoje trunka slidinėjimo sezonas?

Tiek Austrijoje, tiek Prancūzijoje yra vietų, kuriose čiuožinėjama visus metus. Šiemet pastebėjau, kad slidinėjimo kelionių labai padaugėjo prieš ar per Naujus metus. Turbūt darosi vis sunkiau atrasti, ką tokio smagaus nuveikus Lietuvoje. Ir patys per Naujus metus į kalnus keliavome su didžiule 92 žmonių grupe, kai kurie išvažiavo net dviem savaitėm. Tačiau, iš esmės, slidinėjimo sezonas trunka nuo gruodžio vidurio iki kovo pabaigos, yra važiuojančių slidinėti ir balandžio mėnesį.

slidinejimas gruzijoje kainos

Kokius slidinėjimo kurortus rekomenduotumėte rinktis? Kokia kelionės trukmė būtų optimaliausia pradinukams, kiek laiko čiuožinėja šios pramogos gerbėjai?

Vėlgi labai individualu. Mes neseniai atradome Gruziją, kaip tik prieš keletą dienų su 50 žmonių grupe grįžome iš Svanetijos miestelio – visi laimingi, visiem faina. Ten yra smagu, labai geros kainos, yra daug ką pamatyti ir be slidinėjimo, mažai žmonių, labai daug užtrasių. Mums labai pasisekė, nes prisnigo daug puraus, minkšto sniego, kalną maišėme ir neparuoštomis trasomis. Populiariausiuose kurortuose tai padaryti nėra paprasta dėl labai didžiulio žmonių kiekio, o prisnigus, sniegą greit išvažinėja. Slysti puriu sniegu nėra nei geriau nei blogiau, tiesiog tai yra kitaip. Jei 10 metų slidinėji tomis pačiomis trasomis, jos nusibosta, norisi išbandyti ką nors naujo. Vienas iš instruktorių, su kuriuo kartu leidomės, sakė jautęsis lyg čiuožtų per debesį – minkšta, smagu. Kiti gi pabandę sako „man neįdomu“, o treti ieškodami naujovių, pradeda šokinėti per tramplynus.

Iš esmės, visur yra gerai: Austrijoje, Italijoje, Prancūzijoje, toje pačioje Lenkijoje. Lietuvoje taip pat daugėja neblogų kurortų. Manau, kad svarbiausia yra nesėdėti namuose ir nežiūrėti televizoriaus, o būti lauke, gamtoje – čiuožinėti, bėgioti, važiuoti dviračiais – daryti bet ką. Juk svarbiausia judėti, laiką leisti aktyviai, o kur tai daryti, su kokia apranga, su kokiu inventoriumi, nelabai svarbu, svarbiausia, kad būtų smagu.

Savaitės pirmam kartui, manau, tikrai užtenka. Mažiau neapsimoka – visgi kainuoja skrydžiai, transportas, o dvi savaitės pirmam kartui gali nusibosti tai gali tapti labiau darbu.

slidinejimo instruktorius

Kokias klaidas paprastai daro slidininkai? Kaip jų išvengti klaidų? Kaip slidinėti saugiai?

Tikrai nereikia kažko išradinėti – dėtis bobutės numegztų vilnonių kojinių, neduok Dieve dėtis dvejas poras kojinių. Naudokim tai, ką naudoja slidinėjimo šalys, rimti gamintojai viską padaro tikrai gerai. Visiems primygtinai sakau čiuožinėti su šalmu ir būtinai su slidinėjimo akiniais, nes esant aukštai kalnuose saulė gali gerokai nusvilinti. Be abejo, reikalingas kremas nuo saulės. Būna ir vėjo, todėl reikėtų turėti specialius šalikėlius, dėtis pošalmius, kad nenušaltumėte. Nereikia pamiršti, kad tai sportas, taigi, vilnonių megztinių irgi nereikia.

Taip pat pradžioje patarčiau imti instruktorių – jis papasakos kaip viską daryti taisyklingai, kaip elgtis ant kalno, primins, kad reikia atlikti mankštą. Yra tikrai labai daug žmonių, kurie užsidėję slides iškart leidžiasi nuo kalno. Jie kelia pavojų ne tik sau, bet ir kitiems. Kas bus jei didžiuliu greičiu su slidėm ir lazdom nuo kalno besileidžiantis 100 kg sveriantis vyras nutrenks trejų metų vaiką?

Taip pat dažnai čiuožti pamoko galbūt jau neblogai čiuožiantys draugai. Tačiau gal jie nemoka mokyti? Išmoko netaisyklingai, technika būna netobula, tuomet žmonės tarsi atsitrenkia į lubas, supranta, kad reikia imti instruktorių ir viską pradėti iš naujo, tačiau tada kelias būna labai nuobodus. Šįkart pirmą kartą gyvenime į kalnus važiavo mano draugė – pasiėmė keletą pamokų „Slidinėjimo akademijoje“, pračiuožė 20 min., savaitę čiuožti mokėsi kalnuose. Ir būdama kalnuose pirmąkart ji čiuožė tikrai geriau už ne vieną mano pažįstamą, kuris čiuožti su instruktoriumi nesimokė. Dar savo įgūdžiais ji tikrai aplenkė kelias jau 10–15 metų slidinėjančias savamoksles moteris. Taip, visų pirma turi išmokti sustoti ten, kur tu nori, pasukti kur reikia, tačiau slidinėjimas būna kur kas smagesnis kai tai darai gražiai, taisyklingai, kai ne taip vargsti. Juk pats dėl to jautiesi smagiau.

kelione i gruzija slidineti

Kitos istorijos

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *