Krepšelyje nėra produktų.

NAUJIENA 🍉 Pokalbių kortelės Tavo įsimintinai vasarai

Toliau pasidalinsiu apie viską iš eilės: esminius patarimus ir ką nuveikti šioje Graikijos saloje, kurios krantus skalauja ne viena žydra jūra.


Faktai apie Kretą

Kreta yra didžiausia Graikijos sala bei 5 didžiausia sala Viduržemio jūroje.

 • Salos ilgis: ~ 260 km.
 • Plotis: ~ 12 – 60 km, priklausomai nuo salos vietos.
 • Pakrantės ilgis: ~ 1046 km.
 • Salos plotas: 8,450 km2
 • Didžiausias miestas: Heraklionas.

2020 metų duomenis, saloje gyveno apie 636 000 gyventojų. Su turistais, žmonių skaičius saloje daug didesnis.

Kreta, kaip ir visa Graikija, kupina ilgos ir turtingos istorijos. Manoma, kad sala buvo apgyvendinta prieš 130 000 metų. Metams bėgant čia išsivystė pažengusi Mino civilizacija, kuri pasižymėjo menu, prekyba, žemdirbyste. Šiuo metu Kretoje galite aplankyti Knoso rūmų likučius, kurie yra būtent šios civilizacijos palikimas. Taip pat, pasak legendos, ir Minotauro labirintas buvo šioje saloje. Tad jei domitės istorija – Kretoje atrasite ir jos.

Kad civilizacijai kurtis čia buvo puikios sąlygos – neabejoju. Saloje vyrauja šiltas klimatas, puikiai tinkantis maisto auginimui. Stūkso kalnai, iš kurių šaltinių ir upių bėga geriamas, gėlas vanduo.

Įdomus faktas, kad Kreta tapo Graikijos dalimi tik 1913 metais.

kelione i kreta trip map zemelapis

Kreta pažymėta smeigtuku Trip Map kelionių žemėlapyje

kelione i kreta ka reikia zinoti

kretos istoriniai objektai lankytinos vietos

Pasaulio žemėlapis su smeigtukais – Margaspalvis


Orai Kretoje

Šiltasis sezonas. Vasarą (birželį-rugsėjį) oro temperatūra svyruoja tarp 20-30 °C. Priklausomai nuo metų, ji gali kilti ir dar aukščiau iki 30-40 °C.

Lietingas sezonas. Žiemą saloje gausu lietaus, tad kartu ir orai mažiau nuspėjami. Oro temperatūra pakyla iki 10-15°C, o kalnų viršūnės pasidengia sniegu. Tad žiema čia galite netgi slidinėti!

Kretoje lankėmės gegužės viduryje, kai orai jau buvo vasariški ir saulėti, tačiau temperatūra beveik nepakildavo virš 30 °C. Toks oras leido mėgautis aktyviomis veiklomis „neperkepant” ir neišlašinant paskutinio prakaito lašo. Tad jei didelis karštis ne jūsų draugas – rekomenduoju gegužę, kaip puikų laiką.

Orai salose ir kalnuotose vietovėse „veikia” šiek tiek kitaip nei mums įprasta Lietuvoje. Jei jums atostogaujant pranašauja lietingą dieną, galite patikrinti internete ar kitose salos dalyse oras bus toks pats. Mums viešint šalia Rethymno, pora dienų buvo vėsesnių ir lietingų, tad mes su automobiliu leidomės į kitą salos pusę, kur džiugino saulė ir šiluma. Kartais debesys tiesiog užstringa kalnuose ar vienoje salos pusėje, kai tuo tarpu kitoje pusėje orai tobuli.

orai kretoje pavasari geguze

Orai gegužės mėnesį jau šilti ir saulėti


Lankytinos vietos Kretoje

Kreta nešykšti gamtos kiekvienam pagal skonį. Ar negalit nusėdėti vietoje, ar valandų valandas norite ilsėtis prie žydro vandens – rasite sau visko.

Kalnai

Saloje yra net keletas kalnų masyvų:

 • White Mountains (Lefka Ori),
 • Idi Range (Psiloritis),
 • Asterousia Mountains,
 • Kedros,
 • Dikti Mountains,
 • Thripti.

Daugelį jų viršūnių žiemą užkloja sniegas, tačiau vasarą galima užtikti tik sniego likučius arba visai jo nerasti.

Kretoje kalnai turi ne daug augmenijos, o White Mountains (Lefka Ori) priskiriami kalnų dykumai. Tad jei norite šiek tiek Marsą primenančio kraštovaizdžio – žygis šiuose kalnuose jums būtų kaip tik!

Nepamirškite į kelionę pasiimti žygio batų, nes takai uolėti ir akmenuoti. Visuomet šiek tiek keista, kuomet sutinku keliautojus su lengvais konversais ar tiesiog basutėmis išėjusius 15 km trasą per uolėtą maršrutą. Galbūt be patirties ar pirmas kartas. Bet patikėkit manim – geri batai prideda daugiau malonumo eiti, saugumo žingsniuoti ir nebaisu, kad nutrenksit pirštus į akmenis. Į šią kelionę Paulius buvo pasiėmęs tik sportinius batus, nes neplanavome rimtų žygių. Visgi, tie žygiai ir maršrutai mus patys atrado ir kaip jis sakė, jei būtų turėjęs „normalius” batus, būtų ėjęs, kaip „traktorius”. Kadangi neturėjo – teko eiti atsargiau, o kojų padai labiau „daužėsi” į akmenuotą nelygų paviršių.

Maršrutai, kuriuos būtume norėję išbandyti, bet dėl lietingo oro kalnuose ir laiko trūkumo nespėjome:

kalnai kretos saloje

Kalnų dykuma Kretoje

kalnai kretoje ka aplankyti


Tarpekliai ir upės

Saloje yra virš 400 tarpeklių! Tad galite ne tik kilti viršun į kalnus, bet ir leistis žemyn į kanjonus. Kai kuriuose jų teka šniokščiančios skaidrios kalnų upės, galite eiti prie pat stačių uolų ir pasijausti labai mažas prieš visą gamtą.

Tarpekliai, kaip ir kalnai, uolėti ir akmenuoti, tad nepamirškite kokybiškų batų, kurie padės žingsniuoti užtikrintai, o kojos nepavargs po pirmų kilometrų.

Mes išbandėme 2 maršrutus:

 • Samarijos tarpeklis (Samaria Gorge) – įspūdingas, populiariausias ir intensyviausiai turistų lankomas tarpeklis. Maršrutas čia.
 • Aradena Gorge – gražus ir status tarpeklis, kuriame galite sutikti ne vieną ožką, bet daug mažiau turistų. Maršrutas čia.

Kiti galimi maršrutai:

tarpekliai kanjonai kretoje graikijoje ka aplankyti

Samarijos tarpeklis

tarpeklis kretos saloje graikijoje lankytina vieta

Aradena tarpeklis

Europos žemėlapis su smeigtukais – Margaspalvis


Paplūdimiai

Jei aktyvūs poilsis jums nėra aktualus arba po aktyvios dienos norėsite tiesiog atsipūsti – Kretoje rasite ne vieną nuostabų paplūdimį. Nemažai krantų yra uolėti, akmenuotais ar žvyro tipo smėlio krantais. Tačiau galite rasti ir švelnaus smėliuko vietų! Daugelyje sutvarkytų ir prieinamų paplūdimių siūloma išsinuomoti gultus.

Aplankėme šiuos paplūdimius:

 • Balos lagūna – vienas gražiausių paplūdimių pasaulyje bei vienas populiariausių Kretoje. Baltas smėlis, žydras vanduo ir iškyšulys. Išskirtinė lagūna pamėgta turistų.
 • Falasarna – 1 km ilgio smėlio paplūdimys, skaidrus vanduo ir atpalaiduojanti atmosfera aplink.
 • Preveli – labiausiai žinomas dėl šalia esančios palmių giraitės besidriekiančios ant į jūrą įtekančios upės krantų.
 • Seitan Limani – labai fotogeniškas paplūdimys įsispraudęs tarp uolų. Jam pasiekti reikia leistis taku žemyn apie 10-15 min. Šioje vietoje nėra dušo ar tualeto, bet matėme kitus šokinėjančius nuo uolų (jei jums patinka tokios pramogos).
 • Triopetra – toli gražu ne toks smėlis, kaip Balos lagūnoje ar Falasarna, bet unikali vieta su šalia susiformavusiomis įdomiomis uolomis. Mums atvažiavus pūtė labai stiprus vėjas, praktiškai nebuvo žmonių ir buvo atšiaurios (bet tuo ir žavios) nuotaikos.
 • Paralia Agios Georgios – nuošalus nedidelis paplūdimys su taverna.

Kiti paplūdimiai:

 • Elafonissi – garsėja rožiniu smėliu.
 • Vai – jaukus paplūdimys apsuktas palmių.
 • Kalypso – paplūdimys ant uolų.
Kelionė į Kreta - patarimai ir lankytinos vietos

Nuostabioji Balos lagūna

papludimiai kretos saloje lankytinos vietos pavasari

Seitan Limani


Olos/urvai

Kreta gamtos lobių nestokoja. Saloje galite atrasti ir olas/urvus. Patys nespėjome jų aplankyti, bet stalaktitus ir stalagmitus galite rasti šiose uolose: Dzeuso, Melidoni, Sfentoni, Dikteon.

dzeuso urvas ola kretos saloje graikijoje

Dzeuso urvas

Pasaulio žemėlapis su smeigtukais – Safaris


Kainos ir valiuta

Valiuta Kretoje: eurai.

Vidutinė patiekalo kaina eilinėje kavinėje 2022 m.: 8-12 € (soti maisto porcija). Kavinėse, esančiose gražiose salos vietose, patiekalų kainos panašios. Nereikia bijoti, kad dėl gražaus vaizdo bus dvigubai didesnės kainos.

Skanaus vyno butelis apie 5-7 €. Alus brangesnis nei Lietuvoje.

Maisto prekių kainos parduotuvėje panašios į lietuviškas. Tad nesijausite nei turtingesni, nei biednesni 🙂

Kuro kaina didesnė nei Lietuvoje. 2022 m. gegužę kuro kaina buvo virš 2 €.

Visur galėjome atsiskaityti tiek kortele, tiek grynais.


Automobilio nuoma

Mašinos nuoma Kretoje kainuoja apie 30 € dienai (2022 metais). Kaina priklauso nuo norimos mašinos modelio. Pigiausia nuomotis iš vietinių įmonių, o ne tarptautinių ženklų, kaip Avis, Hertz ir pan. Jei vykstate gyventi į viešbutį, galite jo registratūroje pasiteirauti apie nuomos galimybes. Dažnai jie bendradarbiauja su vietinėmis auto nuomos įmonėmis ir gali turėti gerą pasiūlymą. Tokiais atvejais automobilį jums pristato tiesiai į viešbutį, kur vėliau jį galite ir palikti. Ar gali būti patogiau?


Keliai ir atstumai Kretoje

 • Kreta yra ilga sala, tad atstumai iki kai kurių lankytinų objektų yra nemenki, o važiuoti tenka serpentinais. Per vieną savaitę aplankyti viską, nesiverčiant per galvą – sudėtinga. Pavyzdžiui, mes gyvenome Retyhmo miestelyje, iš kurio tekdavo kiekvieną dieną važiuoti daugiau nei valandą ar dvi iki populiarių lankytinų objektų. Ir tuomet tiek pat atgal.
 • Kelių būklė gera tiek pakrantėje, tiek kalnų serpentinuose.
 • Keliaujant naudojome Google Maps, kuris puikiai rodė maršrutus.
 • Reikia būti atidžiam, nes ant kelio galite sutikti ožkų ar kartais pabyrėjusių akmenų.
 • Sutikti galima ir policijos automobilių, tikrinančių greitį.
 • Važiuojant kalnuose – visuomet džiugina gražus maršrutas ir pasakiški vaizdai.
keliai kretoje automobilio nuoma kaina

Įprastas kelias Kretoje


Kurioje vietoje gyventi?

Jei planuojate aplankyti įspūdingiausius gamtos kampelius, rekomenduoju apsigyventi Retymo arba Chania. Netoli šių miestų yra autostrada, į kurią lengvą išvažiuoti ir tuomet reikiamoje vietoje nusukti į kalnų kelius. Jei apsigyvensite Heraklione – kelias iki pagrindinių tarpeklių ir paplūdimių bus labai ilgas.

Galite rinktis gyventi ir pietinėje salos pusėje, kuri šiek tiek brangesnė, tačiau tuomet galite plaukti į lankytinus objektus esančius pietinėje pusėje. Taip pat pietinėje pusėje daug nuostabių gamtos vietelių.

Mes vykome per kelionių agentūrą ir apsistojome Kathrin Beach viešbutyje. Jį pasirinkome dėl:

 • kuo artimesnės lokacijos link gražiausių gamtos objektų;
 • jis įsikūręs ant jūros kranto, tad smagu tiek ryte gerti kavą terasoje, tiek vakare vaišintis vynu su gražiu vaizdu;
 • patogus išvažiavimas į autostradą;
 • kainos/kokybės santykis ir gan geri atsiliepimai.
viesbutis kretoje ant juros kranto

Viešbučio terasa puikiai tinka tiek rytinei kavai, tiek vakaro vyneliui


Kalba

Kretoje, kaip ir visoje Graikijoje, oficiali kalba – Graikų. Keliaujant puikiai susikalbėjome angliškai. Saloje gausu vokiečių turistų, tad kai kuriose vietose aptarnaujantis personalas bendrauja ir šia kalba. Rusų kalba mažiau populiari, tačiau yra viešbučių ir restoranų, kur su jumis gali bendrauti rusiškai.

Įvairūs ženklai, informaciniai stendai, meniu restoranuose dažniausiai pateikti graikų, anglų ir vokiečių kalbomis.


Ką pasiimti į kelionę

 • Patogius žygio batus, kad būtų lengviau eiti akmenuotais ir uolėtais takais.
 • UV kremą, kad nenudegtumėt raudonai jau pirmą dieną.
 • Nardymo akinius (snorkeling) – po vandeniu gausu atradimų.
 • Vandens (maudymosi) batus. Dalis paplūdimių akmenuoti, tad saugiau ir patogiau maudytis su padus saugančiais batais.
 • USB pakrovėją telefonui, jei nuomositės mašiną, kad nepritrūktų energijos naudojant navigacines programėles.
 • Ploną striukę, saugančią nuo lietaus ir vėjo, jei vyksite į salą pavasarį ar rudenį.
zygis kretos saloje geguzes menesi pavasari

Europos žemėlapis su smeigtukais – Safaris


Maistas

Porcijos Graikijoje – visuomet dosnios. Sotūs patiekalai iš žuvies ir mėsos, graikiškos salotos, bulvės yra daug kur sutinkami ir įprasti pasirinkimai. Smagu, kad daugelyje vietų pavalgius pavaišina šviežiais vaisiais ar taurele rakės.

Ką verta paragauti:

 • Šviežias alyvuogių aliejus.
 • Keptos sraigės Chochlioi Boubouristi.
 • Vietinis vynas ir raki.
 • Dakos. Pjaustyti pomidorai, šviežias sūris, žolelės, alyvuogių aliejus patiekti ant duonelės. Panašu į brusketą.
 • Vietiniai sūriai.
 • Kretos salotos. Labai panašios į Graikiškas salotas, tačiau patiekiamos ne su Feta, o su minkštų Paximadi sūriu.
 • Ėrienos patiekalai.
 • Souvlaki.
 • Gyros.
 • Alyvuogės.
 • Žuvis ir jūros gėrybės.

maistas kretoje ka paragauti nacionaliniai valgiai


Pora žodžių graikų kalba

 • Laba diena – kalí méra
 • Ačiū – efcharistó

Komentarai (0)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Įrašas apie

Atnaujintas: 2024-02-05