Krepšelyje nėra produktų.

NAUJIENA 🍉 Pokalbių kortelės Tavo įsimintinai vasarai

Aplink galima pamatyti ir tingesnių keliautojų, kurie į kalnų viršūnes kyla tik keltuvais ir mėgaujasi greičiau pasiekiamu vaizdu. Rekomenduoju jums išlipti iš savo komforto zonos, praleisti visus keltuvus ir kopti į kalnus patiems. Vaizdai, patirtis ir gamtos pojūtis visai kitas, nei stovint ilgose eilėse prie keltuvo.

kelione i zakopane trip map zemelapis

Zakopanė pažymėta smeigtuku Trip Map kelionių žemėlapyje

ežeras tatruose lenkijoje žygiu takai tripmap

Kraštovaizdis Lenkijos kalnuose

Vykome į Lenkijos kalnų regioną ne pilnai savaitei (nuo penktadienio iki antradienio). Turėjome 3 pilnas dienas išbandyti keletą kalnų trail’ų, pamatyti kalnų ožkas, krioklius, upelius, įspūdingas viršūnes. Trumpai pasimėgavome paskutinėmis trumpomis šios vasaros atostogomis.

Noriu su jumis pasidalinti keletu naudingų patarimų ar įžvalgų, kurios padės besiruošiant į Zakopanę pirmą kartą.

 

Pasaulio žemėlapis su smeigtukais – Margaspalvis


Keliai ir kuro kainos

Kelias iki Zakopanės ilgas. Reiktų nusiteikti 11-12 valandų kelionei be labai ilgų sustojimų. Kelių ruožai tai vienos juostas, tai dviejų juostų autostrada. Vyksta nemažai rimtų kelio darbų, kuomet statomos autostrados, viadukai ar kiti nuvažiavimai, tad taip pat vietomis susidaro mažesni ar didesni kamščiai. Žiūrint į darbų apimtį, manau, po kelių metų kelias per Lenkiją bus greitas ir patogus.

Ruožas nuo Krokuvos iki Zakopanės tampa vis vaizdingesnis: aplink kalvos, miškai, jaučiama, kaip artėjama link kalnuotos vietovės. Kelionei, kaip GPS naudojome Google Maps, kuris netgi rodė, kuriose vietose laukti kamščio ar yra grūsties.

keliai lenkijoje vaziuojant i zakopane

Šalia Krokuvos yra mokamų kelių ruožas. Kaina mašinai – 10 zl (2018 m.). Tiesiog važiuojate per punktą, sustojate prie budelės ir susimokate grynais arba kortele.

Pakeliui daug degalinių ir užkandinių, kuriose galite sustoti pramankštinti kojas, atsipūsti ar atsigerti kavos. Dyzelinio kuro kaina mums važiuojant buvo apie 4.99 zl (2018 m.). Kaina nežymiai skiriasi nuo Lietuvos kainų, tačiau tikrai nėra didelio skirtumo. Kuro kaina taip pat svyruoja nuo degalinės prekinio ženklo ar degalinės lokacijos. Kartais kaina ir virš 5 zl.

mokami keliai lenkijoje trip map kelione

Mokamas kelių ruožas Lenkijoje link Zakopanės

keliu ruozas kelione i lenkija zakopane tatrus


Žmonės ir kalba

Lenkai vizualiai atrodo lygiai taip pat, kaip Lietuviai. Pagalvojau, jog galbūt netgi Latviai labiau skiriasi nuo mūsų. Stebėjau aplinką ir rodėsi, jog manieros, apranga ir išvaizda tikrai identiška.

Visi malonūs, o vykstant vasarą stipriai jaučiasi gerų orų ir atostogų nuotaika. Aptarnaujantis personalas kalba angliškai (dėl rusų kalbos nežinome – nebandėme). Retomis išimtimis nekalbėdavo ir būdavo pakviečiamas galintis kalbėti angliškai. Zakopanėje be vargo susikalbėjo anglų ir lenkų mišiniu.


Kainos

Kainos Lenkijoje tikrai nesikandžioja. Sudėtinga tiksliai pasverti ar tikrai čia pigiau, nes reiktų lyginti vienodo lygio produktus/restoranus ar parduotuves. Bet faktas, kad brangiau nei Lietuvoje tikrai nėra. Tad galima atsipalaiduoti ir savęs per daug nevaržyti.

kainos lenkijoje zakopaneje tatrai

Čekiai iš maisto parduotuvės Lenkijoje


Kur apsistoti?

Zakopanėje galite apsistoti viešbučiuose, svečių namuose, butuose, apartamentuose, hosteliuose, pensionuose ar nuomotis tiesiog kambarį. Galima rasti visko pagal savo kišenę ir poreikius.

Mūsų poreikis buvo turėti studijos tipo apartamentus, kuriuose galėtume pavalgyti pusryčius, išsivirti arbatos ar kavos. Užsisakėme vietą per AirBNB už €38 nakčiai „Apartment with a view of Giewont” . Apartamentai buvo tvarkingi, ramioje vietoje ir turėjo viską, ko reikia: virtuvėlę, dušą, lovą bei parkingą. Nežadėjome apartamentuose praleisti daug laiko, tad neieškojome labai stilingo pasirinkimo.

kur gyventi tatrai lenkija zakopanoje

Vaizdas šalia apartamentų

Europos žemėlapis su smeigtukais – Margaspalvis


Ką veikti?

Nors Zakopanė save vadina Lenkijos žiemos sostine, vasara čia taip pat gausu turistų ir aktyvaus laisvalaikio mėgėjų. Pagrindinis užsiėmimas vasara – žygiai į kalnus. Būtent to mes ir vykome. Taip pat galima aplankyti terminius baseinus, vandens parką, mačiau, jog siūlomas rafting’as upe, kai kurie važinėja kalnų dviračiais ar kopinėja ekstremalesnėmis uolomis. Tai nėra kryptis degintis saulėje ir nieko neveikti, nors grįžome stipriai įdegę po kalnų žygių. Rekomenduoju turėti kremą nuo saulės ir kepurę.

Tad! Vykite ten vaikščioti ir kopinėti po kalnus. Tai daro visų amžių grupių asmenys. Net kartais, kai atrodo, jog kelias šiek tiek baugus, juo kopia šeimos su vaikais, aktyvūs senjorai ar labai patyrę keliautojai. Aplanko labai malonus jausmas, kai po kelių valandų žygio, pasieki viršūnę ir nuostabius vaizdus.


Maistas

Nieko nenustebinsiu, jog parduotuvėje maisto kainos nėra didelės. Kavinėsi kainos labai priklauso nuo to, ką norite valgyti ir kur. Labai daug tradicinio maisto užeigų, kur galėsite valgyti daug mėsos, bulvių ir kopūstų. Po poros dienų tokio maisto, norėjome ieškoti kažko įdomesnio, lengvesnio ir sveikesnio.

Kelionės metu maistą žygiams įsigydavome parduotuvėje, o pietums ar vakarienei eidavo valgyti į kavinę ar restoraną. Pusryčiams nusivežėme savo gamintos granolos su riešutais, jog būtų sotu ir užtektų energijos žygio pradžiai.

Valgymo vietas rinkdavomės pagal TripAdvisor vertinimus. Kelios vietos, kurias išbandėme:

Vandenį gėrimui pirkome parduotuvėje, o iš krano bėgantį naudojome tik virintą – arbatai ar kavai.

maistas ir restoranai zakopaneje lenkijoje

Eilė ir puikūs ledai!


Kiek laiko būti?

Zakopanėje buvome 4 naktis, tačiau tik 3 aktyvias dienas. Jei turite ilgąjį savaitgalį arba neilgas atostogas – per tiek laiko galima nemažai nuveikti ir pamatyti. Tačiau! Jei vykčiau antrą kartą, tikrai liktume savaitei laiko. Yra nemažai trail’ų (kelių žygiams), kuriuos galima išbandyti. Per 7 dienas būtų galima aplankyti keletą įspūdingų kalnų, išbandyti smulkesnius parkus ir gražias vietas.


Kur rasti informacijos apie trail’us (žygių maršrutus)?

Prieš kelionę stengiausi rasti informacijos apie kalnų trail’us, tačiau nebuvo taip lengva rasti informacijos anglų kalba. Pasirinkdama žygius rėmiausi anglišku tinklaraščiu, kuriame yra keli puikūs straipsniai čia, čia ir čia.

Taip pat rekomenduoju atsisiųsti apps’ą jūsų telefonui, kuriame pateikti visi Tatrų trail’ai. Nuoroda atsisiuntimui > Trails Tatra Mountains
Yra dar vienas lenkiškas puslapis, kuri su naršyklės vertėjo pagalba galima nagrinėti >Natatry.pl

kalnu zygiai tatruose kelione i zakopane vasara

Parko dalies žemėlapis prie įėjimo

Maršrutai kalnuose puikiai pažymėti, visuomet aišku kur eiti ir pasimesti tikrai būtų sudėtinga. Smagu, jog galima vienu keliu eiti į priekį ir tuomet kitu keliu grįžti atgal. Tad užlipę į viršų, visuomet galite tame pačiame apps’e pasižiūrėti, kokiu kitu būdu galima nusileisti ar grįžti.

Lipant į kalnus neišvengsite stačių ir labai stačių ruožų, tad geriausia būti bent šiek tiek geros fizinės formas. Nors lipa įvairių galimybių žmonės, jausitės daug geriau jei esate bent retkarčiais pasportuojantis žmogus. Išvengsite raumenų skausmo po žygio.

 

Pasaulio žemėlapis su smeigtukais – Safaris


Įėjimas į parką

Įėjimai į Tatrų parką kainuoja. Galite įsigyti vieno karto įėjimo bilietą – 5 zl žmogui arba pirkti už 25 zl visai savaitei. Mes paskaičiavome, jog savaitės bilietas mums neapsimoka, tad susimokėjo kiekvieną kartą įeidami. Apmokėti galima tik grynais, kortele nėra galimybės.

Šalia įėjimų į parkus dažniausiai yra parkingo aikštelės. Galima gudriau rasti, kur parkuoti nemokamai, tačiau jei nenorite sukti galvos – parkingas jums kainuos 25 zl visai dienai. Taip pat galėsite atsiskaityti tik grynais parkingo kasos aparate.


Ką neštis žygio metu?

Pats svarbiausias dalykas, kurio jokiu būdu negalima pamiršti – VANDUO. Mes maždaug 6-7 val. žygiams pasiimame 1,5 l žmogui. Tad dviese viso turime 3 l vandens. Jei dienos labai karštos, eisite dar ilgiau ar tiesiog nepasitikite savo jėgomis – siūlytume su savimi turėti 2 l vandens. Kai kuriuose trail’uose yra specialiai nukreipti šaltiniai, jog būtų galima įsipilti vandens. Kai kurie nebijo gerti vandens iš bėgančių kalnų upelių. Tad čia jau kiekvieno pasirinkimas. Faktas, jei vanduo baigėsi ir nebežinote ką daryti, kalnų upės vanduo bus daug švaresnis nei Neries vidury miesto.

Jūsų kuprinėje taip pat turėtų būti užkandžių. Mes dažniausiai pasiimame po obuolį (atkreipiu dėmesį, kad daug vaisių imti gali neapsimokėti dėl jų svorio arba geriau juos suvalgyti pačius pirmus, tuomet bus lengviau nešti svorį ant pečių); po porą javainių batonėlių; pasidarome dėžutę sumuštinių, kuriuos suvalgome užlipę ant viršaus. Visuomet turime įsimetę riešutų. Būna, visko nesuvalgome ir dalį dalykų parsinešame, tačiau batonėliai daug svorio neprideda ir smagu turėti kažką po ranka, jei žygis užsitęsia.

Taip pat galite pasiimti: avižinių sausainių, savo gamybos batonėlių, džiovintų vaisių ar jų mišinio su riešutais. Geriausia rinktis maistingus, sotumo suteikiančius ir daug nesveriančius produktus.

zygiai tatru kalnuose zakopaneje ka pasiimti


Apranga

Prieš keliaudami į Zakopanę vasarą – pažiūrėkite orų prognozes. Tai padės pasirinkti tinkamus rūbus ir pasiruošti įvairioms situacijoms. Iš bendros patirties kalnuose, siūlau turėti:

  • vaikščiojimui kalnuose skirtus batus. Jie yra patogūs, neslidžiu padu (tai labai aktualu lipant uolėtų paviršiumi, suteikia stabilumo ir saugumo);
  • nuo vėjo ir šiek tiek lietaus saugančią striukę;
  • lietpaltį (ypač jei dienos tarpais debesuotos ir pranešama bent maža tikimybė lietaus);
  • sportinius rūbus, su kuriais patogu keliauti.
kelione i zakopane apranga orai vasara

Lietpalčiai gelbsti, kai netikėtai lyja visą dieną

Svarbu savo kuprinėje turėti pleistrų, kurie praverstų nenumatytai pritrynus batams ar įsibrėžus. Keliaujant su vaikais, siūlyčiau pasiimti kokį nors purškiamą dezinfekuojantį preparatą, kuris pagelbėtų nubaldojus kelią ar pan.

Jei turite kitų patarimų ar pastebėjimų, kurių nepaminėjau tekste apie šią mūsų savarankišką kelionę – prašau, pasidalinkite jais komentaruose!

Daugiau apie kelionę Zakopanėje skaitykite:
Kelionė į Zakopanę – Dolina Białego, Sarnia Skała, Wodospad Siklawica ir Dolina Strążyska (II)
Kelionė į Zakopanę – Czarny Staw Gąsienicowy ežeras (III)
Kelionė į Zakopanę – žygis į Giewont viršūnę (IV)

Pasaulio žemėlapis su smeigtukais – Senovinis

Komentarai (0)

Žemėlapiai keliautojams Europoje

Žiūrėti visus