Juodkalnija, Kelionės Europoje, Kelionių istorijos, Kelionių patarimai

Kelionė mašina į Balkanus – 5959 kilometrai, aplankant 8 valstybes

Naktis Albanijoje

Aktyvių keliautojų Agnės, Miglės, Lino ir Domanto istorija apie 18 dienų nuotykį, automobiliu keliaujant į Balkanus. 5959 kilometrai, aplankant 8 valstybes – tokia buvo kelionė mašina į Balkanus, išreiškiant skaičiais. Bet kokia ji iš tikrųjų? Pateikiame Jums visą pasakojimą ir kelias nuotraukas, kurių autorius yra Linas Nazarenka.

Papasakokite bendrai apie savo kelionę.

2017 m. vasarą, keturių draugų kompanija, du vaikinai ir dvi merginos, leidomės tranzuoti po vakarų Europą. Supratome, kad norint keliauti visai nereikia turėti daug pinigų, svarbiau noras ir laikas. Taigi savo kelionę pakrikštiję „bomž tripu“, vos grįžę į Lietuvą jau kėlėme klausimą, kur vyksime kitą vasarą. Kone iš kart nusprendėm – Balkanai.

Taigi 2018 m. liepos 7 d., šį kart su automobiliu, pajudėjome savo tikslo link. Kelionėje praleidome 18 dienų, nuvažiavome 5959 km, aštuoniolika kartų kirtome valstybių sienas ir aplankėme Kroatiją, Juodkalniją, Bosniją ir Hercegoviną, Albaniją, Kosovą, Makedoniją, Serbiją ir Vengriją.

Kadangi vėl leidomės į „Bomž trip‘ą“ su savimi vežėmės savo palapines ir kelioninį dujų balionėlį maistui gaminti. Kelionės įspūdžiai iš tiesų tik patys geriausi, dar kartą vyktume į tokią kelionę, tik jau kita kryptimi. Kelionės planas buvo subalansuotas ir poilsiui, daug laiko praleidome prie vandens; ir turistinėms kryptims, aplankėme internete rekomenduotus turistinius taškus; ir aktyvioms veikloms, kopėme į kalnus, dalyvavome ir naktiniame miestų gyvenime. Galiu drąsiai sakyti – kelionėje viską sėmėme su kaupu.

Bosnija ir Hercogovina

Juodkalnijos kalnuose

Manau viena didžiausių tokios geros kelionės paslapčių yra mūsų mažos taisyklės, kurių visad laikomės:

  • Mano svajonės – visų svajonės. Jeigu bent vienas iš kompanionų kažko nori, kažkur nueiti, kažką būtinai pamatyti, paragauti ir padaryti, diskusijų nėra – visi leidžiamės paskui. Nebelieka laiko konfliktams, ginčams ar balsavimams. Juk tai ATOSTOGOS – visi turi jaustis galintys jas leisti kaip jiems norisi!
  • Neskaičiuoti laiko. Mūsų maršrutas buvo preliminariai sudarytas savaitė iki kelionės, bet visuomet liko labai lankstus. Pvz. Kosove vietoj planuotos vienos dienos, praleidome tris, Serbijoje buvome tik pusdienį. Kitos dienos planą aptardavome iš vakaro, o jei norėjosi kur nors praleisti daugiau laiko – puiku! Laikas niekuomet nebuvo kelionės stabdis ar priešas.
  • Valgome ir miegame tik gražiose vietose! Taip taip! Kadangi valgyti ir miegoti galėjome bet kur, taip ir darėme! Įdomiausios istorijos vykdavo ieškant nakvynės vietos. Tik vieną naktį leidome Albanijos kempinge, visas kitas… jūros pakrantėse, apleistose statybose, pievose, pakelės kaimuose, kalnuose, visur kur rasdavome lygų pagrindą, labai nekrisdavome žmonėms į akis ir virš galvos šviesdavo milijonai žvaigždžių.

Juodkalnija

3 dalykai, kurie nustebino? 

Žmonės. Jau įpusėjus kelionei mums iškilo klausimas ką veikia Balkanų moterys ir ką dirba Balkanų vyrai. Labai dažnas vaizdas Albanijoje, Kosove bei Makedonijoje – vyrai kavinėse geriantys kavą, nesvarbu rytas, popietė ar vakaras, visos kavinukės (o jų iš ties visur laaaaabai daug) nusėstos vyrais, kurie geria kavą, žaidžia šachmatais ir kažką diskutuoja. O moterys? Nei vienos.Tiesa, kelias matėme namų kiemuose. Turbūt ten visos moterys dirba, o vyrai atostogauja? Mums pasirodė būtent taip. Žinoma didesniuose miestuose situacija kiek kitokia.

Kitas dalykas – žmonių svetingumas ir atvirumas. Vieną naktį Bosnijoje ir Hercegovinoje leidome sodo namelio antrame aukšte, nes jis atrodė visai apleistas, tačiau rytą pasirodė namo šeimininkas ir visų nuostabai ne puolė  mus varyti lauk, o pavaišino vietine rakija, prikrovė pilną maišą daržovių ir išlydėjo į tolesnį kelią. Dar vieną naktį, ieškodami nakvynės vietos, užklimpome pievoje – automobilis pakibo ant akmens. Rytas, atvyksta lauko šeimininkas, juokiasi, nuvažiuoja iš kaimyno skolintis tempimo virvės ir padeda mums išjudėti. Kosovo kavinėse ir parduotuvėse personalas bendraudamas laiko ranką uždėjęs tau ant peties.

Pietūs balkanuose

Kainos. Balkanuose jautėmės kaip tikri turtuoliai! Išskyrus Kroatiją ir Juodkalniją, visur kainos gerokai mažesnės nei Lietuvoje. Nors maistą dažniausiai gamindavomės patys, užsukdavome ir į kavines, barus, nes tikrai galėjome tai sau leisti. Pamenu Albanijoje užėjome į tikrai prabangiai atrodantį restoraną, su baltom staltiesėm, nuostabiu vaizdu pro langą, užsisakėme starterį, sriubos, antrą patiekalą, gėrimų ir už visa tai sumokėjome tik 25 eurus. Be to maistas Balkanuose iš ties labai skanus.

Kultūriniai dalykai. Kaip žinia, dalis Balkanų valstybių nėra Europos sąjungoje (tačiau pvz Juodkalnijoje ir Kosove galima atsiskaityti eurais), taigi nėra ir mums įprastų europietiškų taisyklių. Vis dar galima rūkyti kavinių viduje, pasieniečiams ne visada galioja automobilio „žalia korta“, reikia pirkti jų specialią. Makedonijoje turėjome vieną auto įvykį, kur policija tiesiog pasakė „arba sukertat rankomis ir paimat iš kaltininko pinigus, arba čia užsibūsit dar mažiausiai 5 valandas“. Kelių eismo taisyklės Albanijoje yra sprendžiamos tiesiog visur signalizuojant vieni kitiems. Pakelėse kalnai šiukšlių, ganomos karvių bei avių bandos ir neganomi šunys.

Juodkalnija_nakvynės vieta

Skopjė

3 dalykai, kuriuos darytumėt kitaip? 

Šios kelionės tikslas buvo aplankyti visas Balkanų valstybes, nuvažiuoti daug kilometrų, pamatyti kuo daugiau lankytinų objektų. Jei kitą kartą rinktumėmės tą patį maršrutą kiekvienoje šalyje praleistume daugiau laiko, į kai kurias vietas negrįžtume. Manau svarbiausia yra dar prieš kelionę išsiaiškinti jos tikslą ir visų norus, tuomet nelieka dalykų, kuriuos būtų reikėję daryti kažkaip kitaip. Ir žinoma dar vienas mūsų kelionės moko „nesvarbu kur, svarbu su kuo“.

Berat Albanija

Kam rekomenduotumėte šią kryptį?

Manau ši kelionės kryptis tiktų bet kuriai žmonių grupei, tačiau reiktų iš anksto aiškiai apsispręsti ką kelionėje bus norima patirti ir pamatyti. Lankėme 8 šalis, nemanau, kad kiekvienas leistųsi tokiu ilgu maršrutu. Galbūt, šeimoms labiausiai tiktų Kroatijos ir Juodkalnijos paplūdimiai, aktyviems kalnų regionai, norintiems nuotykių – Albanija, Kosovas. Žinoma viskas priklauso kaip būtų keliaujama – automobiliu, autobusu, gyvenant kempinguose ar viešbučiuose. Tiesa ta, kad visos šios šalys TIKRAI turi kuo nustebinti ir verta jas aplankyti.

Pusryčiai Albanijoje

Kelionės maršrutas

Kitos istorijos

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *